Bir fıkra bir gerçek !!!!!!!!!!!!

Sertifikalı tohum dışında eleme tohum satmak kanunen yasak .....

Ama bu işi kendine meslek edinenler her fırsatta yasağı delmeye, bahaneler üretmeye çalışıyorlar. Kimi tohum değil, unluk diyor, kimi başka bahane üretiyor. Ama herkes biliyor ki, elenen mahsüller tohum olarak ekiliyor. İşte buna uygun bir fıkra ve bir gerçek yaşanan..

Fıkra:

Köylü Mehmet Emmi eşek çalar, mahkemelik olur. Komşuları, sevenleri "yahu Mehmet Emmi, sen mahkemede kendini savunamazsın, git kendine bir avukat tut" derler. O da deneni yapar, bir avukata gider.

Avukat, "Mehmet Emmi, mahkemede seni ben savunacağım, yani sanık ben olacağım, sen hiç bir şey söyleme" der. Anlaşırlar.

Mahkeme günü Hakim Mehmet Emmiye Sorar: "Mehmet ......, sanık sen misin?" Mehmet Emmi ayağa kalkar, bir avukata, bir de hakime bakar ve cevabı yapıştırır.

"Hayır Hakim Bey"

Avukatı göstererek, "sanık buda, eşşeği ben çaldım" ....

Yaşanan bir gerçek:

Bir şikayet üzerine Tarım İl Müdürldüğü, Ticaret Borsası yetkilileri ve bir kaç özel sektör temsilcisi ile Konya'da Büyük Buğday Pazarında kaçak eleme yapma ihtimali olan işyerlerini geziyoruz. Bir yere vardık. Helezon ile arabaya elenmiş Buğday yükleniyor. Bir amca da yükleme yerine yakın bir sandalyede oturuyor. Önce yükleme yapan işçiye sordum. Kolay gelsin, ne yüklüyorsun? Cevap "amca unluk buğday aldı da onu yüklüyoruz.", Çaktırmadan amcanın yanına gittim. Hayrola amca ne yapıyorsun diye sordum. Cevap" tohumluk buğday aldımda onu yüklüyorlar, ben de burada bekliyorum".

İşte manzara. bazıları da bunu devletin kanunu ve ilgili-yetkili kurumlarına kafa tutarcasına yapmaya kalkışıyor. Bazıları ben Konya'nın büyük esnafıyım, büyük ailelerinden geliyorum, siyasi gücüm, desteğim, itibarım var, kimse bana bir şey yapamaz tavrıyla bu işi yapıyor, yapmaya çalışıyor.

Vay ki vay. Paranın, itibarın olup olmadığını bilemeyiz mutlaka. Ama, niteliğin olmadığı gayet açık.

Doç. Dr. Hasan Ekiz